Zapraszamy do nowego sklepu Rockers.pl

Isis

Isis

 
Grupa grająca muzykę na pograniczu sludge metalu i eksperymentu aczkolwiek wywodząca się bezpośrednio z ruchów hardcore'owych. Są często porównywani do kapel Neurosis, Godflesh i Cult of Luna.

Po paru wspólnych sesjach nagraniowych w Bostonie rdzenni członkowie grupy: Aaron Turner (gitara, wokal), Chris Mereschuk (elektronika, wokal), Jeff Caxide (bas) i Aaron Harris (perkusja) jesienią 1997 roku zawiązali projekt muzyczny Isis. Nazwa pochodziła od egipskiej bogini płodności Izydy. W tym składzie nagrywali pierwszą EPkę, Mosquito Control (1998). Po wydaniu płyty i odbyciu serii koncertów z zespołu odszedł Mereschuk. Wkrótce jego miejsce zajął Jay Randall. Jednak w zespole nie zabawił długo, wkrótce po wydaniu w 1999 roku drugiej EP Red Sea odszedł, jego miejsce zajął Cliff Meyer a nowym ogniwem został drugi gitarzysta Mike Gallagher.

Isis wyewoluowało z dosyć szorstkiego garażowego hardcore/sludge metalu na wyżyny muzyki eksperymentalnej, łączącej ambient, ciężkie riffy z hardcorowym wokalem i progresywnym zacięciem, muzyce niedającej się zamknąć klasycznym definicjom. Pierwsze dwie epki odznaczały się minimalizmem, w połączeniu z ciężkim wokalem Turnera zespół osiągnął miano hardcorowej grupy. Jednakże wyjątkowo konceptualne LP ukazały potencjał drzemiący w zespole. Podniebny Celestial, przewrotnie abisalny Oceanic i tajemniczy, złowrogi Panopticon to w każdym wypadku niepowtarzalnie stworzony klimat, odznaczający się efemerycznym charakterem złamanym przez demoniczny wokal Turnera. Warty uwagi jest również dorobek EPkowy, poruszający się pośród naturalistycznych znaczeń, nawiązujący głównie do insektów ale także, na EPce The Red Sea, widzimy swego rodzaju preludium do wodnej tematyki późniejszej długogrającej płyty.
(wikipedia.pl)


Zespół Isis postanowił zejść ze sceny niepokonany i tym samym kończy swoją muzyczną działalność. Zespół wydał w tej sprawie oświadczenie

"Isis doszedł do końca - Trudno powiedzieć to w jakiś delikatny sposób i większość będzie to pewnie czcza gadanina. Nie jest to coś, co stało się przez jedną noc i było efektem jakiegoś kataklizmu wewnątrz zespołu. Krótko mówiąc, Isis osiągnęło wszystko, co chciało, powiedziało, co miało do powiedzenia. Aby zachować uczucie, które jest między nami i szacunek do muzyki, którą stworzyliśmy, a także dla wszystkich, którzy nas spierali, postanowiliśmy zakończyć działalność. Widzieliśmy zbyt wiele grup, które przekroczyły krytyczny punkt i zawsze sobie obiecywaliśmy, że do tego nie dopuścimy. I tak udało nam się wytrwać dłużej niż myśleliśmy. Mieliśmy wyznaczone cele, które udało nam się osiągnąć."

Isis należą do kultowych kapel na niezależnej scenie muzycznej. Często porównywani są do: Neurosis, Godflesh i Cult of Luna. Ostatni album "Wavering Radiant" ukazał się w 2009 roku.
(students.pl)

 

Płyty powiązane z wykonawcą:

Rozumiem Używamy plików cookies m.in. w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.