Zapraszamy do nowego sklepu Rockers.pl

Mastodon

Mastodon


Zespół powstał w 1999 roku, kiedy perkusista Brann Dailor i gitarzysta Bill Kelliher przeprowadzili się do Atlanty ze swojego rodzinnego miasta Rochester. 3 tygodnie po przybyciu poznali basistę Troya Sandersa i gitarzystę Brenta Hindsa na koncercie HIGH ON FIRE, który Hinds zorganizował w swojej piwnicy. Muzycy przypadli sobie do gustu i rozpoczęli pracę nad tworzeniem materiału.

Zespół nagrał pierwsze demo w lipcu 2000 roku i z tym materiałem wyruszył na trasę po wschodnim wybrzeżu USA. Grali m.in. z QUEENS OF THE STONE AGE, MORBID ANGEL i CANNIBAL CORPSE. Ich występy wzbudziły ogromne zainteresowanie, co doprowadziło wkrótce do podpisania kontraktu z wytwórnią płytową RELAPSE.

Wiosną 2001 roku MASTODON wyruszył na kolejną trasę. We wrześniu 2001 wyszedł ich debiutancki EP „Lifesblood”. Koncerty cieszyły się ogromną, jak na debiutantów, popularnością. W październiku grupa weszła do studia, by nagrać pierwszy pełny album „Remission”, wydano go w maju następnego roku. Wkrótce po premierze w maju 2002 roku, zespół spędził w trasach koncertowych (USA i Japonia). W roku 2003 wyruszyli na swoje pierwsze koncerty po Europie oraz na pierwszą trasę po Stanach jako główny zespół, a nie jako support jak dotychczas.

Jesienią 2003 roku utwór „March of the Fire Ants” ukazał się na dwupłytowej kompilacji sygnowanej przez jeden z programów stacji MTV2: Headbangers Ball. Znaleźli się tam w towarzystwie: SLAYER, DEFTONES, HATEBREED i wielu innych. Płyta sprzedała się w ilości 150,000 egzemplarzy i dała zespołowi nowych fanów.

W listopadzie 2003 „March of the Fire Ants” doczekał się teledysku nagranego w Atlancie i reżyserowanego przez Chada Rullmana. Ten krok był kolejnym sukcesem. Krąg fanów poszerzał się i wkrótce o grupie pisała większość fachowej prasy określając ją jako jeden z najlepszych debiutów. Zespół dostał się do czołówki ciężkiej muzyki. Początek roku 2004 MASTODON spędził na krótkich trasach koncertowych (m.in. z CLUTCH) i wkrótce wszedł do studia w Seattle, by nagrać kolejny album, który ukazał się w sierpniu. „Leviathan” okazał się sukcesem (płyta roku w magazynach Revolver, Kerrang! and Terrorizer) i grupa wyruszyła na europejską trasę ze SLAYEREM i SLIPKNOT.

W 2005 roku zespół odbył trasę po Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy jako headliner. Podobna trasa odbyła się po powrocie do Stanów. W połowie 2006 roku zespół wyruszył we wspólną trasę koncertową wraz z zespołami SLAYER, CHILDREN OF BODOM oraz LAMB OF GOD.

We wrześniu grupa wydała swój ostatni do tej pory krążek zatytułowany „Blood Mountain”. Pod koniec roku mają supportować zespół TOOL w trakcie ich europejskiej trasy koncertowej. We wrześniu 2010 roku, zespół ruszył wraz z grupami Alice in Chains oraz Deftones w trasę koncertową "Blackdiamondskye", która odbyła się w 19 miastach w północnej Ameryce. Nazwa trasy wzięła się od połączenia nazw trzech albumów zespołów: "Black Gives Way to Blue" (Alice in Chains), "Diamond Eyes" (Deftones) oraz "Crack the Skye" grupy Mastodon. Trasa zakończyła się 16 października 2010 roku.
(wikipedia.pl)
 

Płyty powiązane z wykonawcą:

Rozumiem Używamy plików cookies m.in. w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.